KURS NATURALNEGO PROJEKTOWANIA – CZĘŚĆ 1

28 Czerwca – 1 Lipca 2018

Dla kogo?: Dla Ciebie :), tak, jeśli czujesz że to Cię interesuje, po prostu, jeśli chcesz przeprojektować swoją przestrzeń lub planujesz działania na działce czy budowę. Też dla: projektantów, studentów, którzy chcą rozpocząć przygodę z naturalnym projektowaniem, dla inwestorów, którzy chcą świadomie uczestniczyć w procesie tworzenia swojego domu, dla tych co chcą się nauczyć projektować naturalne miejsca. Cześć Pierwsza Kursu jest przeznaczona też dla osób, które nie orientują się w ogóle w temacie, a chciałyby się czegoś dowiedzieć.

PROGRAM
 • Wykład 1: Wprowadzenie do projektowania naturalnego, o założeniach, o filozofii i dlaczego to takie ważne. O myśleniu całościowym poprzez proces projektowy (2h, Magda).
 • Wykład 2: Permakultura. Projektowanie perma siedliska i permakultura w mieście. Jakie są możliwości i założenia. (2h, Ben).
 • Wykład 3: Od czego zacząć? Jakie są etapy procesu projektowego dla zrównoważonych założeń. Wykonywanie analiz. (2h, Magda)
 • Wykład 4: Technologie naturalne budownictwa. Plusy i minusy. Jaką wybrać i na co zwrócić uwagę. Elementy naturalne we wnętrzach. (2h, Magda)
 • Wykład 5: O projektowaniu dla cyrkulacji i budynkach pasywnych w naturalnym budownictwie i energii pierwotnej. Instalacje. (2h, Tomek)
 • Wykład 6: Formalności. Pozwolenie na budowę, uzgodnienia, proces budowy. Jak to ogarnąć i się nie zgubić. Ja wybudować się na ziemi rolnej. (Magda, 2h)
 • Jedne zajęcia w terenie połączone z odwiedzinami naturalnego założenia Biodomek. Pokazanie rozwiązań terenowych i nauka obserwacji. Szkicowanie lokalizacji budynków i rozwiązań w terenie (wytyczanie warstwic). Pokazanie rozwiązań permakulturowych przy BioDomku.
 • Praca nad pomysłami warsztatowiczów i ich projektami – konsultacje projektowe (dla chętnych). Konsultacji będzie udzielał Ben, Tomek i Magda, wszyscy prowadzący.
 • Wieczorami: ognisko / oglądanie filmów w temacie / pokaz prac i działań warsztatowiczów (przywieś mini prezentację, film, zdjęcia jeśli chcesz się czymś podzielić, rok temu fajnie to wyszło :)). Wieczorne dzielenie się inspiracjami I działaniami.

  PROWADZĄCY KURS
 • Magdalena Górska – eKodama :), doświadczona projektantka zrównoważonej architektury, szalona nasadzaczka drzew :) zakładająca gdzie się da leśne ogrody. Pracuje z permakulturą od sześciu lat. Wieloletni członek OSBN – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego, w latach 2014‑2016 wiceprezes OSBN. Autorka nagradzanego mobilnego systemu eko modułów mieszkalnych BioDomek (www.biodomek.pl) Więcej o Magdzie i jej działaniach: TUTAJ

 • Tomasz Mielczyński – uprawniony architekt, projektujący i realizujący energooszczędne i ekologiczne budynki mieszkalne. Laureat wielu konkursów architektonicznych, autor nagradzanych realizacji. W dziedzinie jego szczególnych zainteresowań znajdują się rozwiązania prowadzące do oszczędności Energii Pierwotnej w całym cyklu życia budynku, oraz projektowanie dla cyrkulacji – energii i materii wokół budynku. Więcej o Tomku i jego działaniach: TUTAJ

 • Ben Lazar – Nauczyciel permakultury, Projektant ogrodów i parków. Podróżował po świecie i w różnych miejscach uczył się i praktykował permakulturę. Prowadzi wykłady permakultury: z historii idei, zasad etycznych oraz ekosystemowego projektowania — w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie — podróżuje po kraju niejako “apostoł” zdrowego światopoglądu :-) W praktyce realizuję ogród społeczny KOS na Krzemionkach, który staje się wzorcowym projektem permakulturowym dla miasta. Więcej o Benie i jego działaniach: TUTAJ

Trzy pełne dni kursu i warsztatów

Trzech super prowadzących :)

Przepiękna okolica Gór Bystrzyckich

MIEJSCE

Gniewoszów, obok Międzylesia (magiczna Kotlina Kłodzka), woj. dolnośląskie. Czemu tu? Bo to przepiękna okolica Gór Bystrzyckich. Połącz z urlopem :). Link do agroturystyki gdzie będzie kurs: TUTAJ. Do naszej dyspozycji będzie sala kominkowa. Można dojechać z Wrocławia pociągiem do Domaszkowa (stąd piechotą piękny spacer 1‑1,5h lub ktoś weźmie Cię autkiem, będziemy organizować wspólne dojazdy, w zeszłym roku połowa osób przyjechała samochodami).

KOSZTY
 • Za całość – 750zł/os

Cena zawiera: kurs, nocleg (trzy noce) we własnym namiocie, z dostępem do łazienki i prysznica, trzy, dwudaniowe obiady wegetariańskie (przepyszne!), trzy śniadania (pycha i obfite), wieczorny poczęstunek – ciasto z herbatą. Ponadto w gospodarstwie agroturystycznym zapewniony jest dostęp do kuchni.

Inne opcje: * Nocleg w pokoju 2‑4os. z łazienką – za cały kurs z wyżywieniem – 825zł * Nocleg w pokoju wspólnym 6‑8 os. na poddaszu (koedukacyjny) – za cały kurs z wyżywieniem – 810zł * Nocleg na ogólnodostępnej sali kominkowej (własny śpiwór i karimata) – za cały kurs z wyżywieniem – 780zł

ZAPISY

Wypełnij formularz zapisów: TUTAJ

Wpisanie na listę uczestników następuje po wpłacie zaliczki 250zł do 31 Maja (zaliczka jest bezzwrotna). Liczba miejsc ograniczona więc nie zwlekajcie :). Pozostała część zapłaty – do 12 Czerwca.

ODPOWIEDNIE DLA RODZINY :)

Możesz połączyć pobyt z wyjazdem rodzinnym. Osobom towarzyszącym nie gwarantujemy wyżywienia. * Opłata za noc dla osoby towarzyszącej w namiocie – 15zł/dobę (dzieci do lat 3 bezpłatnie). * Opłata za noc dla osoby towarzyszącej w pokoju z łazienką – 40zł/dobę (jeśli dzieci zajmują łóżko to jak dorosły, jeśli śpią z rodzicem w łóżku – bezpłatnie). Za osobę towarzyszącą w pokoju płacimy z góry wraz z zaliczką (opłata bezzwrotna). Za osobę towarzyszącą w namiocie można zapłacić na miejscu podczas kursu.

WOLONTARIAT:
 • Wolontariat częściowy – (rekrutacja zakończona). Na kursie przewidziane jest miejsce dla dwóch wolontariuszy częściowych. Wolontariusze pomagają w takich pracach jak: rozpalenie ogniska, sprzątanie Sali po posiłkach, przygotowanie Sali do posiłków i wydawanie jedzonka, ogarnianie i przygotowania Sali wykładowej, inne drobne prace poza wykładami. Wolontariusze nie płacą za kurs, pokrywają jedynie koszty noclegów i wyżywienia tj. 300zł.
 • Wolontariat pełny (rekrutacja otwarta) – za nic nie płacisz :). Twoje zobowiązania – nakręcić i zmontować fajny filmik z kursu, mini reportaż, napisy końcowe i początkowe do wspólnego ustalenia, filmik do jednej korekty eKodamki. Czas trwania zmontowanego materiału .ok 2‑3 minuty. Wolontariusze mogą spać we własnym namiocie lub sali kominkowej. Rekrutacja na wolontariat ruszy z początkiem kwietnia. Osoby chcące być pełnym wolontariuszem – możecie słać już zgłoszenia – przykładowy super filmik lub dwa (linki) na ekodama.architektura@gmail.com z dopiskiem: „Kurs projektowania – próbki filmików – wolontariat”

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnajdziecie TUTAJ:

Kontakt

Wszelkie sprawy związane z kursem: Pisz do eKodamki ;) Magda: ekodama.architektura@gmail.com


ZOBACZ TEŻ:


Wspiera nas i poleca kurs: OSBN – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego

Zdjęcie z kursu w 2017 roku
Zdjęcie z kursu w 2017 roku
Zdjęcie z kursu w 2017 roku